Rejon Beskidu Niskiego, Bieszczad i Pogórza Karpackiego
Poszukując ciekawych miejsc na turystycznej mapie Polski, zwłaszcza jeśli jesteśmy fanami górskich krajobrazów i malowniczych szlaków pieszych, zdecydowanie warto wybrać się w rejon Beskidu Niskiego, Bieszczad i Pogórza Karpackiego. Choć tereny te nie są tak popularne, jak Tatry i Podhale czy Pieniny to zdecydowanie należą do najbardziej dzikich gór w całej Polsce. Letnie kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży czy wakacyjny urlop w tych regionach to zdecydowanie najlepszy pomysł, jeśli chcemy wyciszyć się i odpocząć od zgiełku miasta, bo to właśnie tam odnajdziemy niezatłoczone szlaki, dziką przyrodę i mało zaludnione górskie miejscowości.
W najdziksze polskie góry!
Zacznijmy od Beskidu Niskiego, czyli pasma górskiego w Karpatach, który położony jest na pograniczu polsko-słowackim. Od zachodu graniczy z Beskiem Sądeckim a od wschodu z Bieszczadami. Odnajdziemy w nich takie góry, jak: Góry Grybowskie, Góry Hańczowskie, Beskid Gorlicki, Pasmo Magurskie, Beskid Dukielski, Pasmo Bukowicy i Kamienia, Gniazdo Jawornika, Pasmo Graniczne, Wzgórza Rymanowskie. Najwyższym szczytem Beskidu Niskiego po stronie polskiej jest Lackowa (997 m n.p.m.), a po słowackiej Busov (1002 m), który jako jedyny przekracza 1000 m.
Bieszczady to łańcuch górski w Beskidach Wschodnich położone na południu od doliny Sanu i na wschód od doliny Osławy między przełęczami Łupkowską i Użocką. Dzielą się na: Bieszczady Zachodnie (na terenie Polski i Ukrainy), Bieszczady Wschodnie (na terenie Ukrainy). Letnie kolonie i obozy w Bieszczadach to świetna okazja, aby pozwiedzać dzikie i mało uczęszczane szlaki górskie i rozległe połoniny oraz podziwiać przepiękne panoramy. To także okazja, aby zdobyć najwyższy szczyt polskich Bieszczad, czyli Tarnicę (1346 m n.p.m.), a będąc na wycieczce na Ukrainie – Pikuj (1405 m n.p.m.).
Pogórze Podkarpackie to pasmo najdalej wysunięte na północ część Karpat położne pomiędzy Beskidem na południu i Podkarpaciem Północnym na północy. Stanowi krajobraz wyżynny, którego wzniesienia nie przekraczają 600 m n.p. m. Jego najwyższym szczytem jest Liwocz wznoszący się na 562 m n. p. m., gdzie znajduje się wieża widokowa, z której przy dobrej widoczności można dostrzec Tatry, Babią Górę, Bieszczady oraz Góry Świętokrzyskie.
Beskidzkie i bieszczadzkie rzeki i lasy
Zarówno Beskid Niski, jak i Bieszczady poprzecinane są licznymi rzekami, które udostępniają wiele malowniczych szklaków kajakowych, a zatem góry te stanowią idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Niemniej jednak są numerem jeden, jeśli chodzi o miłośników górskich wspinaczek i wspaniałych rozległych panoram na okolicę. Warto także zauważyć, że są to regiony najmniej zaludnione w Polsce, dlatego też z powodzeniem możemy tu odpocząć od tłumu turystów, jakie odnajdziemy w Tatrach, Sudetach czy Pieninach. Tereny te należą jednocześnie do najbardziej zalesionych, dzięki czemu występuje tu duża liczba przeróżnych gatunków zwierząt i ptaków. Na terenie Beskidów znajduje się Magurski Park Krajobrazowy, Jaśliski Park Krajobrazowy oraz liczne rezerwaty przyrody, zaś w Bieszczadach możemy zwiedzać Bieszczadzki Park Narodowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy.
Wakacyjny urlop w Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Pogórzu Podkarpackim to idealny sposób, aby zwiedzać górską przyrodę malowniczymi szlakami pieszymi i rowerowymi oraz dowiedzieć się o niej więcej ze ścieżek edukacyjnych i przyrodniczych. To także świetna sposobność na podglądanie życia dzikich zwierząt zwłaszcza ptactwa oraz miejsce idealne na letnie kolonie i obozy fotograficzne, podczas których ich uczestnicy będą mogli wykonać przepiękne zdjęcia zwierzętom i górskim krajobrazom wspaniałym o każdej porze dnia i roku.
Warto zobaczyć
Malownicze szlaki górskie, szczyty, z których rozciąga się panorama na okolicę oraz rwące rzeki idealne do poznawania przyrody z kajaka to nie jedyne atrakcje, dla których warto odwiedzić Beskid Niski, Bieszczady i Pogórze Podkarpackie. Na tych terenach odnajdziemy także wiele malowniczych miejscowości i wsi, które opowiadają ciekawe historie tego regionu, a w których spotkamy się z lokalną tradycją i kulturą, a także gościnnością ich mieszkańców. Wybierając się na wakacyjny urlop, weekendowy city brak czy wysyłając dzieci na kolonie i obozy w Beskid Niski, Bieszczady i Pogórze Podkarpackie, warto zwiedzić takie zabytki i atrakcje, jak:
-
Tarnicę, Połoninę Wetlińską oraz Caryńską, jak również Bukowe Berdo, czy też Rozyspaniec, Halicz, Wielką i Małą Rawkę w Bieszczadach;
-
Jeziorka Duszatyńskie;
-
Wodospad Szepit na potoku Hylaty;
-
Jezioro Solińskie i Zapora na Solinie;
-
Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem;
-
Bieszczadzka Kolejka Leśna — kolej Nowy Łupków-Cisna;
-
Szlak Architektury Drewnianej w miastach: Powroźniku Kwiatoniu, Kotani, Krempnej, Skwirtnem, Ropicy, Owczarach czy Wysowej w Beskidzie Niskim;
-
Niezwykły pod względem architektonicznym cmentarz na Rotundzie na szczycie Regietowem;
-
Stadnina Koni Huculskich w Gładyszowie czy Osława w Wysowej-Zdroju;
-
Zaporowe Jezioro Klimkówka;
-
Park Zdrojowy i Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdrój;
-
Drewniane kościoły rzymskokatolickie pochodzące z różnych okresów w miejscowościach Binarowa, Haczów, Blizne na Pogórzu Podkarpackim;
-
Dawny pałac Łempickich w stylu neogotyckim w Żyznowie na Pogórzu Dynowskim;
-
Zabytkowy ratusz i rynek w Brzozowie;
-
Grodzisko w Trzcinicy;
-
Kolegiata pw. Bożego Ciała w Bieczu.
Jeśli marzą nam się górskie krajobrazy, wspaniała dzika przyroda, czyste gwiaździste niebo oraz niezatłoczone szlaki piesze i rowerowe, urlop wakacyjny oraz letnie kolonie dla dzieci i obozy młodzieżowe w Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Pogórzu Podkarpackim to propozycja właśnie dla nas. Wyniosłe szczyty i malownicze góry poprzecinane krętymi rzekami to także sposobność, aby podziwiać te tereny, siedząc w kajaku i oglądać szybko zmieniający się krajobraz. To właśnie tam odnajdziemy ciekawe atrakcje przyrodnicze w parkach narodowych i krajobrazowych, a także wiele ciekawych kościołów i zabytków świeckich w spokojnych malowniczych miejscowościach, które pozwolą nam bliżej poznać historię i kulturę tych ziem.